ترفندهای واتساپ، ترفندهای مخفی واتس اپ
18 بهمن

ترفندهای واتساپ مخصوصا ترفندهای مخفی آن می‌تواند برای کاربران آن بسیار جذاب باشد. علاوه بر جذابیت ترفندهای مخفی واتس اپ می‌تواند باعث استفاده حرفه‌ای تر و راحتتر شما شود. در این مقاله سعی کرده ایم ترفندهای ریز و درشت این اپلیکیشن را برای شما لیست کنیم تا بتوانید نهایت استفاده را از این اپ داشته و کنترل کامل روی اکانت خود داشته باشید.

اطلاع از بازدیدکنندگان اکانت شما، یکی از بهترین ترفندهای واتساپ

قابلیت مشاهده افرادی که از پروفایل شما بازدید کرده‌اند در خود برنامه واتساپ وجود ندارد. اما شما برای مشاهده بازدیدکنندگان پروفایل واتساپ خود میتوانید از برنامه دیگری استفاده کنید. همانطور که اشاره شد برای مشاهده افرادی که حتی بطور پنهانی پروفایل شمارو چک کرده‌اند میتوانید از برنامه Whatsapp Viewer پس از دانلود استفاده کنید. با بهره گیری از این نرم افزار میتوانید تمام کسانی که پروفایل و اکانت شما را دیده اند را بشناسید که بصورت لیست به شما نشان داده میشود.

 استفاده از واتساپ در کامپیوتر یا لپ‌تاپ بدون نیاز به گوشی

بله درست شنیدید بدون نیاز به گوشی. واتساپ اخیرا امکانی به نام نسخه بتا را به اپلیکیشن خود اضافه کرده است که دیگر لازم نیست برای استفاده از واتساپ وب، واتساپ روی گوشی شما باز باشد. ابتدا به سایت https://web.whatsapp.com مراجعه کنید. در این صفحه یک QRcode برای شما باز می‌شود که باید با دوربین گوشی خود آن را اسکن کنید. اسکن این کد باید از داخل برنامه واتساپ انجام شود.

به راحتی از تنطیمات واتساپ وارد «اتصال یک دیوایس» شوید و کد QR را اسکن کنید. اما نکته اصلی این است که در همان صفحه Linked Devices روی گزینه Multi-Device beta کلیک کنید.

در پایین صفحه باز شده روی عضویت بزنید و کار تمام است. از این به بعد برای استفاده از واتساپ روی کامپیوتر لازم نیست واتساپ روی گوشی شما روشن باشد.

پنهان کردن آخرین زمان بازدید، ترفندهای مخفی واتس اپ

انجام اینکار بسیار ساده است و کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد منوی Settings شوید.
 • گزینه Account را انتخاب کنید.
 • گزینه Privacy را انتخاب نمایید.
 • بخش Last Seen را انتخاب و در گزینه‌های نمایش داده شده، گزینه Nobody را انتخاب کنید.

شما همچنین با انتخاب گزینه Nobody برای دو گزینه Profile Photo و Status هم به ترتیب عکس پروفایل خود و استتوس واتساپ خود را هم پنهان نمایید.

نوشتن متن برجسته، ایتالیک یا خط‌دار در واتساپ، از ترفندهای جذاب واتساپ

واتساپ چند سالی می‌شود که این قابلیت را معرفی کرده است اما هنوز بسیاری از کاربران از وجود آن خبر ندارند. این ترفند مخفی از ترفندهای واتساپ بسیار ساده بوده و نیاز به تنظیمات خاصی هم ندارد. با گذاشتن علامت‌های مخصوص در ابتدا و انتهای متن‌های موردنظر، می‌توانید شکل و شمایل آن‌ها را تغییر دهید. به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید پیام موردنظر «برجسته و ضخیم» (Bold) باشد، باید در ابتدا و انتهای آن علامت ستاره تایپ کنید؛ مثلا بنویسید *چه خبر*. برای ایتالیک کردن بنویسید _چه خبر_ و برای خط کشیدن روی متن هم، متن موردنظر را به صورت ~من نیستم~ تایپ کنید.

بکاپ گرفتن از چت‌های واتساپ

بکاپ گرفتن همیشه یکی از کارهای ضروری در استفاده از هر سیستم، اپ یا سرویسی است. در واتساپ نیز می‌توانید از تاریخچه گفتگوهای خود بکاپ تهیه کنید تا درصورت حذف شدن ناخواسته آن مشکلی برای چت‌های قبلی شما بوجود نیاید. اینکار حتی لازم نیست به صورت دستی انجام شود. به راحتی می‌توانید با تنظیم بازه‌ای خاص، بصورت اتوماتیک از واتساپ بکاپ بگیرید. کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد منوی Settings یا تنظیمات شوید.
 • گزینه Chats را انتخاب کنید.
 • گزینه Chat Backup را انتخاب کنید.

همچنین در این صفحه گزینه Auto Backup وجود دارد که با کلیک روی آن، در صفحه باز شده می‌توانید بازه بکاپ گیری اتوماتیک واتساپ را تعیین کنید.

کاهش حجم مصرفی اینترنت واتساپ از ترفندهای مفید واتساپ

این ترفند واتساپ حجم اینترنت مصرفی شما را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. بدین منظور در نسخه آی او اسی برنامه واتساپ مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به بخش Settings مراجعه کنید.
 • گزینه Data and Storage Usage را انتخاب کنید.

اما در نسخه اندرویدی واتساپ مراحل زیر را دنبال کنید:

 • آیکون سه نقطه موجود در گوشه سمت راست و بالای صفحه را لمس کنید.
 • گزینه Settings را انتخاب کنید.
 • گزینه Data Usage را انتخاب کنید.

مشاهده حجم فایل‌های مخاطبین و گروه‌ها در واتساپ

در بخشی Setting و سپس Data and storage usage می‌توانید به قسمت Storage usage مراجعه کنید و ببینید که فایل‌های ارسالی از جانب مخاطبین شما چه مقدار از فضای حافظه گوشی را اشغال کرده‌اند. با کلیک بر هر یک از این مخاطبین یا گروه‌ها، آمار این فضای اشغال شده را به‌صورت تفکیکی خواهید دید.


ایمیل کردن محتوای چت‌ها و گفتگوها

در واتساپ علاوه بر ذخیره‌ی تاریخچه‌ی چت‌ها در فضای ابری، می‌توان محتوای آن‌ها را به خود یا دیگران ایمیل کرد. برای این ترفند واتس اپ ابتدا به بخش Setting و سپس Chats و در نهایت Chat history مراجعه کنید و سپس بر email chat ضربه بزنید. با این کار می‌توانید تاریخچه مربوط به مخاطب یا گروه موردنظر را انتخاب و سپس آن را ایمیل کنید.


افزودن مخاطب واتساپ به هوم‌اسکرین گوشی

با بهره‌گیری از این ترفند واتس اپ افزودن مخاطب به هوم‌اسکرین امکان‌پذیر می‌شود. چنین حالتی برای افرادی مناسب است که وقت زیادی را صرف چت یا تماس با مخاطبان خاصی می‌کنند. برای این کار، ابتدا بر مخاطب یا گروه موردنظر ضربه بزنید و سپس با انتخاب آیکون سه نقطه عمودی که در گوشه فوقانی راست قرار دارد،More را انتخاب و در نهایت بر Add shortcut ضربه بزنید. سرانجام با انتخاب گزینه‌ی add این کار انجام می‌شود.
غیرفعال کردن تیک آبی خوانده شدن
برای کاربرانی که چندان اهل استفاده از واتساپ نیستند باید بگوییم که این تیک آبی نشان‌دهنده‌ی خوانده شدن پیام توسط گیرنده می‌باشد. اگر می‌خواهید کسی از خوانده شدن پیام‌های ارسالی به شما خبردار نشود، ابتدا به Setting و Account و سپس Privacy مراجعه کنید و در نهایت گزینه Read receipts را غیرفعال کنید. البته توجه داشته باشید که با غیرفعال کردن این قابلیت، شما هم دیگر نمی‌توانید از خوانده شدن پیام‌هایتان خبردار شوید.

شخصی سازی نوتیفیکیشن های واتساپ برای مخاطب خاص

اگر شما هم مثل اکثر کاربران صدای نوتیفیکیشن های واتساپ خود را غیرفعال کرده‌اید شاید بخواهید نوتیفیکیشن مخاطب خاص یا مخاطبینی خاص را دریافت کنید و متوجه شوید. این ترفند از ترفندهای مخفی وات اپ بسیار به دردبخور است. برای این کار وارد صفحه چت با مخاطب مذکور شوید و بعد از ورود به پروفایل مخاطب، گزینه‌ی custom notifications را انتخاب کنید. با این کار وارد یک منو می‌شوید و بعد از فعال کردن گزینه use custom notifications می‌توانید مواردی مانند صدای نوتیفیکیشن، نوع ویبره و حتی رنگ LED را با توجه به سلیقه خود تغییر دهید.

چگونه پیام‌های حذف شده واتساپ را بازیابی کنید

اگر به اشتباه یا عمدا پیامی را از واتساپ پاک کردید و بعد از چند روز از این کار پشیمان شدید یا به آن پیام نیاز داشتید چکار می‌کنید؟ این ترفند مخفی از ترفندهای واتساپ بسیار خاص و کمی تخصصی است. برای انکار نیاز به اتصال گوشی خود به کامپیوتر دارید. پس مراحل زیر را به دقت انجام دهید:
 • گوشی همراه خودتان را به کامپیوتر متصل کنید.
 • به پوشه‌ای به نام Whatsapp/Databases بروید.
 • دو فایل به نام‌های msgstore-yyy..dd..db.crypt و db.crypt در آن وجود دارند.
 • فایل msgstore-yyy..dd..db.crypt حاوی تمام پیام‌هایی است که در ۷ روز گذشته ارسال و دریافت کرده اید.
 • فایل را با نرم افزار wordpad یا notepad باز کنید و پیام‌ها را بخوانید.

همچنین برای خواندن پیام‌های حذف شده در واتساپ می‌توانید برنامه Notification History را دانلود کنید. این برنامه به صورت خودکار پیام‌های حذف شده توسط فرستنده را در گوشی شما ذخیره می‌کند.

چند حساب واتساپ بر روی یک گوشی

لازم نیست چند گوشی به همراه داشته باشید تا بتوانید چند حساب واتساپ داشته باشید. یکی از ترفند‌ های واتساپ امکان داشتن چند واتساپ روی یک گوشی همراه خاص را برای تان فراهم می‌آورد. فقط باید از یک نرم افزار کمک بگیرید.

 • به google play بروید و نرم افزار Parallal Spaces App را دانلود و روی گوشی خود نصب کنید.
 • سپس این برنامه را نصب کنید و چند گوشی مجازی در آن بسازید
 • حساب‌های واتساپ مختلف را روی هرکدام از این گوشی‌های مجازی اضافه کنید.

امیدوارم توانسته باشیم مطالب مفیدی را در این مطلب به شما عرضه کنیم تا با استفاده از این ترفندهای واتساپ بتوانید از امکانات بیشتری در این برنامه استفاده کنید.